Pozycjonowanie sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu, to jedna z najbardziej skutecznych metod reklamy internetowej. Dużą zaletą e-handlu  jest to, że prawidłowa i dobrze przeprowadzona optymalizacja i przestrzeganie najważniejszych zasad SEO, pozwoli, aby Twój sklep generował większy ruch organiczny. Podnosząc ruch organiczny, w rezultacie zauważymy szybko zwiększoną sprzedaż.

Co wyróżnia pozycjonowanie sklepów internetowych?

Prowadząc e-handel, musisz dbać już nie tylko o jakość oferowanych produktów i intuicyjność sklepu internetowego, ale też o widoczność w wynikach organicznych. Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych wymaga dużej wiedzy i doświadczenia z zakresu optymalizacji SEO. Przy serwisach e-commerce wykorzystywany jest zazwyczaj model long tail. Polega on na wybraniu i skutecznym pozycjonowaniu dużej liczby fraz, dzięki którym dotrzemy do Klienta zainteresowanego konkretnym produktem lub usługą. Ważna przy sklepie internetowym jest dokładna i regularna optymalizacja. W procesie optymalizacji sklepów internetowych dużą uwagę przykłada się do tytułów i opisów podstron w wynikach wyszukiwania, dzięki którym wysokie pozycje gwarantują odpowiedni wzrost ruchu w serwisie.

Korzyści z pozycjonowania sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu internetowego może przynieść wiele korzyści oto niektóre z nich:
  • Większa konwersja,
  • Precyzyjnie dobrane frazy,
  • Dostęp do usług wspierających,
  • Spójna strategia.
Poza tym pozycjonowanie sklepu internetowego, to gwarancja na rozpoznawalność marki w Internecie, wzrost liczby klientów i ruchu na Twojej stronie, a tym samym wzrost zysków.

Technologie i oprogramowania do sklepów internetowych

Na rynku dostępnych jest wiele platform dotyczących obsługi sklepów internetowych, oto niektóre z najbardziej popularnych:
  • Shoper (płatny) – jeden z popularniejszych w tej kategorii. Dobrze rozbudowany system sklepów internetowych posiadający ponad 250 wbudowanych funkcji. Istnieje od 2005 roku. Ma charakterystyczny prosty panel administracyjny. Istnieje możliwość zakupu także w wersji licencji jednorazowej. Shoper posiada dużą przewagę nad konkurencją, ma bowiem wbudowaną możliwość integracji z popularnymi w naszym kraju serwisami aukcyjnymi, programami do księgowości czy firmami kurierskimi.
  • PrestaShop (darmowy) – jest jednym z najpopularniejszych darmowych sklepów internetowych. Sprawdzi się świetnie w przypadku małych i średnich sklepów. Oferuje intuicyjne menu, prosty system zarządzania produktami i kategoriami. Standardowa wersja sklepu daje możliwość ustawienia wielu ważnych dla SEO elementów strony tj. tytuł, opis strony czy przyjazny adres URL. Sklepy oparte na PrestaShop są dobrą propozycją dla początkujących i średniozaawansowanych sprzedawców.
  • Clickshop/Home.pl (płatny) -  ClickShop jest dostępny wyłącznie jako usługa w hostingu home.pl. Oparty jest na Shopper. Obydwie platformy, są dość dobrze przygotowane do pozycjonowania. Oprogramowanie na licencji Saas (abonament roczny). Uruchomienie sklepu jest możliwe przy minimalnej liczbie formalności.
  • Magento (darmowy) – ale jest również dostępna jej płatna wersja. Magneto to platforma oferująca możliwość założenia dużego sklepu internetowego, posiada dużo funkcjonalności, do obsługi sprzedaży oraz analizowania danych i generowania raportów. Z tego powodu platforma ta wymaga bardzo wydajnego, a co za tym idzie  również droższego, serwera do działania. Wybór tej platformy jest dobry dla średnich i dużych sklepów.
  • IAI Shop (płatny) - to bardzo rozbudowane oprogramowanie zintegrowane ze wszystkimi najważniejszymi systemami zewnętrznymi, które ułatwiają lub usprawniają sprzedaż online. Stabilne narzędzie, nawet przy tysiącach zamówień miesięcznie, gwarantuje bezpieczeństwo i bezawaryjność działania e-sklepu. Dostępne na licencji SaaS (abonament miesięczny).
  • Opencart (darmowy) – ma intuicyjną obsługę i małe wymagania techniczne. Jest dobry dla małych i średnich sklepów.
  • Quick.Cart (darmowy) – jego zaletą jest szybkie działanie i prosta obsługa oraz niskie wymagania wobec serwera. Może być świetną propozycją dla małych sklepów, z niewielką ilością produktów, którym zależy na szybkości działania.
  • Woocomerce (darmowa) – jest jedną z najpopularniejszych wtyczek WordPress eCommerce. Jej ogromną zaletą jest łatwość użycia. Posiada wiele funkcji, które są doskonale zintegrowane z WordPressem.
  • SoteShop (płatny) – prosty w obsłudze ma intuicyjny program dostosowany do sprzedaży w Polsce i Europie. Wybrane rynki zagraniczne są w zasięgu ręki, ponieważ ma 12 wbudowanych wersji językowych. Istnieje możliwość wynajmu (abonament miesięczny) lub jednorazowego zakupu licencji.
  •  Sky Shop (płatny) – jest to oprogramowanie sklepów dostarczające gotowy sklep internetowy wraz z wieloma integracjami. W kilka minut założysz tam swój sklep internetowy. Bez większego problemu dokonasz integracji z Freshmail’em oraz innymi usługami. Możesz też skorzystać z darmowego szablonu sklepu RWD, kurierów i systemów płatności. Możesz go przetestować przez 14 dni za darmo.
  • RedCart (płatny) – posiada intuicyjny panel, przejrzysty cennik, niskie koszty utrzymania. Integracja z popularnymi serwisami aukcyjnymi, porównywarkami, systemami płatności i dużą gamą innego oprogramowania. Bezpłatny okres testowy 14 dni.

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego

Cena pozycjonowania sklepu internetowego jest sprawą złożoną, ponieważ proces ten jest długotrwały i składa się z wielu elementów działania w zakresie optymalizacji sklepu (SEO), przygotowania treści i link buildingu. Aby dokonać rzetelnej wyceny, do każdego klienta należy podchodzić indywidualnie, dokonać analizy biznesu, konkurencji i przede wszystkim celów, jakie są do osiągnięcia.

Podsumowanie

Stawiając na skuteczne SEO - pozycjonowanie sklepu internetowego, wybierasz rozwój, widoczność swojego sklepu, zwiększony ruch, a co za tym idzie większą sprzedaż i zwiększenie zysków. Nie musisz z tym wszystkim czekać, specjaliści pomogą Ci rozwinąć Twój biznes już dziś.